Ultrazvučna kavitacija za smanjenje masnih naslaga - Iskustva i saveti

Irena Blog 2024-09-15

Sve što treba da znate o ultrazvučnoj kavitaciji za smanjenje masnih naslaga i celulita. Cene, efekti, iskustva i saveti za bezbedno korišćenje ovog estetskog tretmana.

Ultrazvučna kavitacija za smanjenje masnih naslaga - Da li vredi probati?

Mnoge osobe koje imaju problema sa lokalizovanim masnim naslagama često traže rešenja koja ne uključuju invazivne hirurške procedure ili naporne vežbe. Jedna od metoda koja je u poslednje vreme sve popularnija je ultrazvučna kavitacija - neinvazivna estetska procedura koja obećava smanjenje masnih naslaga bez oštećenja kože i okolnih tkiva.

Šta je ultrazvučna kavitacija i kako deluje?

Kavitacija je proces koji koristi ultrazvučne talase određene frekvencije da bi selektivno razgradio masne ćelije. Energija ultrazvučnih talasa se koncentriše na tačno određenu dubinu u tkivu, što omogućava razbijanje masnih ćelija dok koža, mišići, živci i tetive ostaju netaknuti.

Nakon razaranja masnih ćelija, masnoća u obliku triglicerida odlazi u intersticijsku (međućelijsku) tečnost gde se pomoću enzimske aktivnosti deli na glicerol i masne kiseline. Glicerol odlazi u krvotok, dok se masne kiseline transportuju u jetru gde se metabolizuju slično kao i masnoća koju unosimo hranom.

Koje delove tela možemo tretirati kavitacijom?

Ultrazvučna kavitacija je posebno namenjena za:

  • Stomak i struk
  • Bokove
  • Zadnjicu
  • Kolena
  • Ruke

Osim smanjenja masnih naslaga, ova metoda pomaže u redukciji celulita, poboljšava lokalnu cirkulaciju i kvalitet kože i potkožnog tkiva.

Koliko tretmana je potrebno i kakvi su rezultati?

Prema iskustvima korisnika i stručnjaka, obično je potrebno između 3 do 5 tretmana za vidljive rezultate. Mnogi primećuju smanjenje obima već nakon prvog tretmana - do 5 cm u obimu struka. Međutim, za optimalne rezultate preporučuje se serija od nekoliko tretmana.

Koliko košta tretman ultrazvučnom kavitacijom?

Cene tretmana variraju u zavisnosti od tretiranog područja i salona. Pojedinačni tretman za stomak može koštati između 2.000 do 5.000 dinara. Kompletan paket tretmana za celo telo može doseći i do 700 evra.

Da li su rezultati trajni i šta je potrebno raditi nakon tretmana?

Kao i kod većine estetskih tretmana, rezultati kavitacije nisu trajni ako se ne održavaju zdravim načinom života. Deo razgrađene masnoće putuje kroz organizam u vidu lipoproteina i mora biti potrošen aerobnom fizičkom aktivnošću. U suprotnom, može doći do ponovnog nakupljanja masnoće na drugim delovima tela.

Zbog toga je veoma važno:

  • Obavljati redovne aerobne vežbe, posebno dan kada se radi tretman
  • Voditi računa o ishrani i smanjiti unos masne hrane
  • Piti dovoljno vode kako bi se olakšalo izbacivanje toksina iz organizma

Da li ultrazvučna kavitacija ima štetna dejstva?

Ovo je tema koja izaziva podeljena mišljenja. Dok stručnjaci koji rade u salonima obično tvrde da nema štetnih efekata, neki lekari upozoravaju na potencijalne rizike. Kavitacija zahteva od organizma dodatni napor za procesuiranje razgrađene masnoće, što može opteretiti jetru i bubrege.

Zbog toga se tretmani obično rade jednom nedeljno, kako bi organizam imao vremena da se oslobodi viška toksina i masnoća. Neki korisnici izražavaju zabrinutost u vezi sa uticajem ultrazvučnih talasa na unutrašnje organe, jer talasi mogu prodreti do dubine od oko 2 cm.

Da li vredi probati ultrazvučnu kavitaciju?

Na kraju, odluka da li ćete probati ovaj tretman zavisi od vaših očekivanja, budžeta i spremnosti da održavate rezultate zdravim načinom života. U poređenju sa hirurškom liposukcijom, kavitacija je:

  • Znatno jeftinija
  • Neinvazivna i bezbolna
  • Ne zahteva oporavak
  • Ima manji rizik od komplikacija

Međutim, rezultati su manje dramatični i nisu trajni bez održavanja. Ako ste spremni da kombinujete tretmane sa zdravom ishranom i redovnom fizičkom aktivnošću, ultrazvučna kavitacija može biti dobro rešenje za smanjenje lokalizovanih masnih naslaga i celulita.

Pre nego što se odlučite za tretman, savetuje se detaljno istraživanje, konsultacije sa stručnjacima i razgovor sa osobama koje su već probale ovu metodu.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.